Miasta są głównymi sprawcami emisji gazów cieplarnianych na świecie, a zmiany klimatu dotkną ich mieszkańców w większym stopniu niż resztę populacji.

W obliczu tych wyzwań ruszyła nowa edycja konkursu Eco–Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i serwis Teraz Środowisko.

Dobrze zaplanowany transport publiczny, zieleń jako fabryka czystego powietrza, kompostowanie odpadów biodegradowalnych – to przykłady tylko niektórych rozwiązań polskich miast, które zostały docenione w poprzedniej edycji konkursu Eco-Miasto.

By wziąć udział w tegorocznej edycji i pochwalić się swoimi ekologicznymi decyzjami wystarczy do 31 stycznia 2020 roku wysłać formularz konkursowy, dostępny na stronie internetowej Eco-Miasta.

O tytuł najbardziej ekologicznego miasta kandydaci powalczą w 5 kategoriach:

  • gospodarka wodna,
  • zieleń miejska,
  • gospodarka odpadami,
  • zrównoważona mobilność
  • efektywność energetyczna.

Jak podkreślają organizatorzy, samorządy, które wezmą udział w konkursie otrzymają możliwość pokazania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wejścia do grona najbardziej ekologicznych miast w Polsce. 

Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i serwis Teraz Środowisko, a parterami strategicznymi są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia.

Więcej informacji o konkursie, zadach aplikowania oraz terminach na stronie internetowej projektu oraz w mediach społecznościowych.